SIOE 2017 : Program

Search a paper

Registration will take place in Jerome Greene Hall (Law School), located at 435 W. 116th Street (between Amsterdam Avenue and Morningside Drive).

Session Location Key (see campus map):

  • Jerome Greene Hall (Law School), 435 W. 116th Street: JG
  • International Affairs Building, located at 420 W. 118th Street IAB
  • William and June Warren Hall, located at 1125 Amsterdam Avenue: WJ

Friday, June 23, 2017

7:30am-6:00pm: Registration
1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School), 435 W. 116th Street

7:30-8:30am: Continental Breakfast
1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School), 435 W. 116th Street

8:30-10:30am: Parallel Sessions 1

  1. Organization and Markets 1 - room : WJ Basement 107 - chair : Maria Snegovaya (Columbia University)
  2. Political and Economic Transition 1 - room : IAB 404 - chair : Josef Montag (Kazakh-British Technical University)
  3. Management 1 - room : IAB 405 - chair : Mari Tanaka (Hitotsubashi University)
  4. Commercial and Financial Law and Institutions 1 - room : IAB 407 - chair : Geoffrey A. Manne (International Center for Law & Economics)
  5. Understanding Administration - room : IAB 411 - chair : Dean Lueck (Indiana University)
  6. Empirical Studies of Contract Regulation - room : IAB 410 - chair : Chao Xi (The Chinese University of Hong Kong)
  7. Internal Organization 1 - room : JG 104 - chair : Dalia Marin (LMU Munich)
  8. Voting, Politics, and Elections 1 - room : JG 106 - chair : Arieda Muco (Stockholm School of Economics)
  9. Firms and Inequality - room : JG 107 - chair : Claudine Gartenberg (New York University)
  10. Political Institutions and Political Markets - room : JG Case Lounge (7th floor) - chair : Mary Shirley (The Ronald Coase Institute)

10:30-11:00am: Coffee Break
1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School)

11:00am-12:00pm Keynote Address by Matthew Jackson, Stanford University
“New Developments in Network Economics”
IAB 417 (Altschul Auditorium), International Affairs Building

12:00-1:00pm: Lunch
3rd Floor Gallery, Jerome Greene Hall (Law School)

1:00-2:00 pm: Poster Session (coffee and dessert available)
Drapkin Lounge (3rd Floor), Jerome Greene Hall (Law School)

  1. Poster Session

2:00-3:30pm: Parallel Sessions 2

  1. The Legal System, Courts and Judges 1 - room : WJ Basement 107 - chair : Peter Murrell (University of Maryland)
  2. Internal Organization 2 - room : IAB 404 - chair : Verena Nowak (DICE, Heinrich Heine University Düsseldorf)
  3. Corporate Governance and Finance - room : IAB 405 - chair : Caroline Flammer (Boston University)
  4. Public Procurement and Public Provision 1 - room : IAB 407 - chair : Steven Yamarik (California State University at Long Beach)
  5. Development and Economic Transition 1 - room : WJ 103 - chair : Rok Spruk (University of Ljubljana - Laibach)
  6. Ethnic Based Trade Revisited: A Roundtable - room : JG Case Lounge (7th floor) - chair : Lisa Bernstein (University of Chicago Law School)
  7. Order Without Law: Governance of Bandits, Kidnappers, and Prisoners - room : IAB 410 - chair : David Skarbek (Kings College of London)
  8. Politics and Property: Commitment Problems in Russia - room : IAB 411 - chair : Timothy Frye (Columbia University)
  9. Theories of Incentives in Organizations - room : JG 104 - chair : Daniel Barron (Northwestern University)
  10. Copyright and the Use of Knowledge - room : JG 106 - chair : Petra Moser (NYU)
  11. The Dark Side of Political Strategy - room : JG 107 - chair : Nan Jia (University of South California)

3:30-4:00pm: Coffee Break
1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School)

4:00-6:00pm: Parallel Sessions 3

  1. Contract Design - room : JG Case Lounge (7th floor) - chair : Ziyan Yang (University of Maryland, College Park)
  2. Experimental Analysis and Organization - room : WJ Basement 107 - chair : Stephan Tontrup (New York University School of Law)
  3. Intellectual Property - room : IAB 404 - chair : Eric C. Mota (Baylor University)
  4. Political and Economic Transition 2 - room : IAB 405 - chair : Mitja Kovac (University of Ljubljana - Laibach)
  5. Organization and Markets 2 - room : IAB 410 - chair : Anders Fredriksson (University of Sao Paulo)
  6. Historical Analysis of Organizations 1 - room : IAB 411 - chair : Richard A. Hunt (Colorado School of Mines)
  7. Tools and Methodology - room : IAB 407 - chair : Pieter H.M. Ruys (Tilburg University, Netherlands)
  8. Management 2 - room : JG 107 - chair : Raphael Soubeyran (INRA-LAMETA)
  9. Corporate Reputation and Social Contracts - room : JG 104 - chair : Jiao Luo (University of Minnesota)
  10. Institutions and Incentives in Energy Industries - room : JG 106 - chair : Timothy Fitzgerald (Texas Tech University)

6:00-8:00pm: Cocktail Reception
Rotunda, Low Memorial Library (see campus map)

Saturday, June 24, 2017

8:00am-5:00pm: Registration 1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School), 435 W. 116th Street

8:00-8:30am: Continental Breakfast
1st floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School)

8:30-10:30am: Parallel Session 4

  1. Political and Economic Transition 3 - room : IAB 407 - chair : Sara A. Sutherland (Utah State University)
  2. Voting, Politics, and Elections 2 - room : IAB 405 - chair : Kaj Thomsson (Maastricht University)
  3. Organization and Markets 3 - room : IAB 404 - chair : Mrinal Ghosh (University of Arizona)
  4. Commercial and Financial Law and Institution 2 - room : WJ Basement 107 - chair : María Gutiérrez-Urtiaga (Universidad Carlos III de Madrid)
  5. Historical Analysis of Organizations 2 - room : IAB 410 - chair : Valentin Seidler (University of Warwick)
  6. Management 3 - room : IAB 411 - chair : Masahiro Watabe (Rissho University)
  7. Inequality, Race and Gender - room : JG 106 - chair : Izaskun Zuazu (University of the Basque Country UPV/EHU)
  8. Case Studies on Endogenous Institutions - room : JG 104 - chair : Carmine Guerriero (University of Bologna)
  9. Governance and Institutions: Rational Segregation, Ukrainian Politics, Sand Mining, and the American Revolution - room : JG 107 - chair : Dean Lueck (Indiana University, Ostrom Workshop)
  10. Theory on Incentive Contracts with Multiple Agents and Tasks - room : JG 105 - chair : Jenny Kragl (EBS University of Business and Law)

10:30-11:00am: Coffee Break
1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School)

11:00am-12:00pm: Keynote Address by Duncan Watts, Columbia University and Microsoft Research
“Computational Social Science: Exciting Progress and Future Challenges?”
IAB 417 (Altschul Auditorium), International Affairs Building

12:00-1:30pm: Lunch
3rd Floor Gallery, Jerome Greene Hall (Law School)

1:30-3:00pm: Parallel Sessions 5

  1. Nonprofits, Cooperatives, and Associations - room : IAB 404 - chair : Gorgi Krlev (University of Oxford)
  2. The Legal System, Courts and Judges 2 - room : IAB 405 - chair : Ludivine Roussey (Université Paris Descartes)
  3. Administration and Bureaucracy - room : JG 105 - chair : Gillian K. Hadfield (University of Southern California)
  4. Social Conflict 1 - room : IAB 410 - chair : Tinghua Yu (Columbia University)
  5. Public Procurement and Public Provision 2 - room : IAB 411 - chair : Yohanna M. L. Gultom (School of Public Policy - Oregon State University and Faculty of Economics and Business - Universitas Indo
  6. Institutional Change and Organizational Dynamics - room : JG 106 - chair : Charles Angelucci (Columbia University)
  7. Personnel Economics and Government Institutions - room : JG 107 - chair : John de Figueiredo (Duke University)
  8. The Legal System, Courts and Judges 3 - room : JG 104 - chair : Murat C. Mungan (George Mason University)

3:00-3:30pm: Coffee Break
1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School)

  • Q&A: The Ostrom Workshop: Who we are and where we are going? - room : JG 107

3:30-5:00pm: Parallel Sessions 6

  1. Social Conflict 2 - room : IAB 404 - chair : Luz Elena Orozco-Collazos (Universidad de los Andes)
  2. The Legal System, Courts and Judges 4 - room : IAB 405 - chair : Hong Luo (Harvard Business School)
  3. Employment Regulation - room : IAB 410 - chair : Janis Skrastins (Washington University in St. Louis)
  4. Public Procurement and Public Provision 3 - room : IAB 411 - chair : Eoin Reeves (University of Limerick)
  5. Networks, Information and Classification Institutions - room : JG 105 - chair : Jens Prüfer (Tilburg University)
  6. Organizational Structure Matters - room : JG 104 - chair : Christos Makridis (Stanford University)
  7. Selection, Compensation, and Specialization of Judges - room : JG 106 - chair : Decio Coviello (HEC)
  8. Violence in the Ancient World - room : JG 107 - chair : Jordan Adamson (Clemson University)

5:15-6:00pm: Reception
Auditorium Lobby, Lerner Hall, enter at 2920 Broadway (street entrance)

6:00-8:30pm: Gala Dinner and Presidential Address
Presentation of Awards
Roone Arledge Auditorium, Lerner Hall, enter at 2920 Broadway (street entrance)

Sunday, June 25, 2017

8:00am-11:00am: Registration
1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School), 435 W. 116th Street

8:00-8:30am: Continental Breakfast
1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School)

8:30-10:30am: Parallel Sessions 7

  1. Development and Economic Transition 2 - room : IAB 407 - chair : Nikita Suslov (Novosibirsk State University)
  2. Management 4 - room : JG 107 - chair : Birger Wernerfelt (MIT)
  3. Organization and Markets 4 - room : IAB 404 - chair : Anna Petruchenya (Rotterdam School of Management, Erasmus University)
  4. Property Rights - room : JG 105 - chair : Henry Smith (Harvard University)
  5. Management and Organization - room : IAB 410 - chair : Jon Bingen Sande (BI Norwegian Business School)
  6. Norms, Customs, and Culture - room : IAB 411 - chair : Ghulam Mustafa (Federal Urdu University, Pakistan)
  7. Constitutions and Political Systems - room : WJ Basement 107 - chair : Zach Warner (University of Wisconsin-Madison)
  8. Continuity and Change in the Design of Complex Contracts - room : JG 104 - chair : Matthew Jennejohn (BYU Law School)
  9. Institutional Economic History - room : JG 106 - chair : Douglas Allen (Simon Fraser University)
  10. Competition Law and Policy - room : IAB 405 - chair : Angela Zhang (King's College London)

10:30-11:00am: Coffee Break
1st Floor Lobby, Jerome Greene Hall (Law School)

11:00am-12:30pm: Keynote Address – Assets, Contracts, and Organizations—Past, Present, and Future
IAB 417 (Altschul Auditorium), International Affairs Building

  • Oliver Hart, Harvard University and Bengt Holmström, Massachusetts Institute of Technology
    • Introduction by Bernard Salanie, Chair, Department of Economics, Columbia
    • Comments by Robert Gibbons, MIT and Francine Lafontaine, Michigan
    • Chair: W B Macleod

12:30-2:00: Lunch
3rd Floor Gallery, Jerome Greene Hall (Law School)